اکثر افرادی که به نوعی با چاپ مقاله در مجلات و ژورنال‌های مطرح علمی سروکار دارند، حتما واژه تشابه مقاله یا همان پلاحریزم را شنیده‌اند. تشخیص اینکه مطالب جمع آوری شده چقدر دست اول بوده یا اینکه کپی است شایددر نگاه اول کمی سخت به نطر برسد ولی روش‌هایی جهت بررسی درصد تشابه مقالات وجود دارد که این کار را آسان ‌تر کرده است. در این پست قصد داریم تا در مورد پلاجریزم و همچنین بررسی درصد تشابه مقالات با Ithenticate  مطالبی  را عنوان نماییم .

پلاجریزم (Plagiarism):

پلاجریزم (Plagiarism) به معنای سرقت ادبی، سرقت علمی، ایده‌دزدی ، تقلب علمی، انتحال و یا دزدی‌ علمی می‌باشد بدون ذکر منبع و ذکر صاحب اثر .
در کل، پلاجریزم زمانی رخ می‌دهد که شخصی متن، ایده یا طرحی را در هر زمینه‌ای (کتاب، مقاله، نقاشی، عکس، فیلم‌، حتی محتوای سایت، اختراع، موسیقی و…) که حاصل زحمات شخص دیگری است به خود اختصاص دهد.
مشهودترین نوع پلاجریزم، کپی‌برداری، پژوهشی از منابع آماده و تکثیر شده است به این صورت که مطالب را از جای دیگری که چاپ شده بدون ذکر منبع و بدون تغییر عینا در مقاله خود کپی کنیم که این موضوع توسط نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزارهای کشف Plagiarism، ردیابی و در نتیجه باعث fast reject یا همان رد سریع مقاله می‌شود
فلذا بررسی درصد تشابه مقالات و چک کردن آنها و اطمینان از عدم وجود متون مشابه قبل از ارسال مقاله، موجب پیشگیری از ریجکت مقاله و دباره کاری های اضافه می‌شود. یکی از بهترین و جامع‌ترین سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارد و شاید بتوان گفت اکثر سردبیران مجلات نیز از این سایت به عنوان مرجع استفاده می‌کنند سایتwww.Ithenticate.com است.

موسسه نوین به دلیل شناخته شدن موسسه برتر در حوزه پژوهش و آموزش در سالیان اخیر با داشتن اشتراک سالیانه در این سایت، اقدام به بررسی مقالات دانشجویان با تخفیف ویژه می‌‌نماید

بررسی مقاله (1)

  • فایل ها را به اینجا بکشید
    انواع فایل های مجاز : pdf, zip, doc.
    • قیمت: 30,000 تومان
    • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .