حفاظت زیر ساخت‌های حیاتی(در زمینه امنیت کشور)

کتاب حفاظت زیر ساخت های حیاتی (در زمینه امنیت کشور )

کتاب حفاظت زیر ساخت های حیاتی (در زمینه امنیت کشور )کتاب حفاظت  زیر ساخت  های  حیاتی    (در  زمینه  امنیت  کشور )

ترجمه  :  فرجام  وهابی،  محمد صادق  بیک  پوری 

تالیف : تئودور گایل لوئیس

انتشارات :  موجک

تعداد صفحات :۳۷۱

چاپ اول : پاییز ۱۳۹۵

قیمت  :  ۲۵۰٫۰۰۰ ریال


سخن نویسنده:

در این کتاب این نکته را توضیح می  دهم که  چرا  بخش  های  متفاوت  زیر  ساخت  به  موضوعی  چنین مهم تبدیل شده است که رویه‌های  فراوان  و بهترین  سیاست‌ها به  ترتیب برای  ارزیابی  میزان  آسیب  پذیری  و کاهش این آسیب  پذیری‌ها  ارائه  می‌شوند. این کتاب اولین  مطالعه  علمی  در  رشته  جدید (( حفاظت   زیر ساختی  حیاتی))  است. هدف این است که در این کتاب تلاش کرده‌ام دلیل شباهت ساختاری زیر ساخت‌های مختلف مانند آب و اینترنت را شرح دهم.

علاوه بر این رهیافتی کامل برای مطاله این اجزا ارائه داده‌ام که ایمان دارم برای تجزیه بخش‌های بنیادین همانند آب، برق، انرژی، مخابرات و اینترنت کافی خواهد بود، خواننده چگونگی بکارگیری تجزیه و تحلیل آسیب پذیری کیفی بخش‌های زیرساختی متعدد را فرا می گیرد. سپس می تواند بهترین روش برای صرف سرمایه محدود به شیوه‌ای که در کل کمترین خطر را دربرداشته باشد، انتخاب کند. تا جایی که من می‌دانم این اولین باری است که کسی به طور رسمی محدوده‌ای در زمینه حفاظت زیر ساخت های حیاتی تعیین کرده است.

هدف این کتاب تشریح شباهت‌های ساختاری میان زیرساخت‌های به ظاهر متفاوت مانند آب و اینترنت است. در این کتاب سازوکاری کامل برای مطالعه این اجزا ارائه می شود که خواننده را برای تجزیه و تحلیل زیر ساخت های حیاتی همانند آب، برق، انرژی، مخابرات و اینترنت یاری خواهد رساند. مخاطب با استفاده از این رهیافت ها چگونگی تجزیه و تحلیل آسیب پذیری کیفی بخش های زیرساختی متعددی را فرا گرفته و سپس می تواند بهترین و کم خطرترین روش موجود را برای صرف سرمایه محدود در این خصوص برگزیند.

تا قبل از اینکه اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ دهد، معمولا اطمینان کاذبی از صحت و سلامت زیر ساخت‌های حیاتی وجود دارد و به موجب همین اطمینان نادرست، این سیستم‌ها آن‌طور که باید و شاید به منظور بهتر شدن عملکردشان بهینه‌سازی و مراقبت نمی‌شوند. به عبارت دیگر امنیت، قربانی اقتصاد شده و این غفلت که بیش از یک قرن به درازا کشیده شده است تقریبا تمامی شبکه‌های زیرساختی را در مقابل تندباد حوادث آسیب پذیر کرده است.

به دلیل گستردگی و پیچیدگی زیر ساخت‌ها در کشور، به راحتی نمی‌توان مشخص کرد که از چه چیز و چگونه باید مراقبت کرد و یافتن پاسخ این سوال با وجود روابط پیچیده و وابستگی متقابل بخش‌های مختلف زیرساختی مشکل‌تر نیز می‌شود. با این حال به‌طور خلاصه می‌توان گفت: بهترین راه حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی، شناسایی و حفاظت (محکم کردن) گره های حیاتی هر بخش است، اما مسئله اصلی این است که کدام قسمت از این ساختارهای گسترده، حیاتی هستند؟ بهترین سیاست در زمینه حفاظت زیرساخت های حیاتی، شناسایی و حفاظت تعدادی مشخص از سرمایه‌های حیاتی در کل کشور است.

کتاب حفاظت  زیر ساخت  های  حیاتی    (در  زمینه  امنیت  کشور )

 

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.