معرفی نرم‌افزار رفرنس‌دهی مندلی (Mendeley)

mendelr amargirha

مندلی ( Mendeley ) نرم‌افزاری است برای بهتر مدیریت کردن مقالات .

مقالات و مطالبی که انتشار یافته‌اند آنقدر زیاد هستند که گاهی محقق، دانشجو و یا هر پژوهشگری که بخواهد آنها را پیدا کند سردرگم می‌شود. در این صورت برای دستیابی یهتر به آنها نیاز به دسته‌بندی دقیقی داریم. نرمافزارهای متعددی در زمینه رفرنس‌دهی وجود دارد که هر کدام از الگوریتم‌های خاصی با توجه به داده‌هایی که ازکاربر میگیرند عملیات رفرنس‌دهی را انجام می‌دهند . نرم‌افزار مندلی (Mendeley) از جمله  نرم‌افزارهایی است که توانسته این کار را به خوبی و با دقت زیاد برای کاربران انجام دهد و ما را از سردرگمی در این حوزه نجات دهد. مندلی یکی ازچند نرم‌افزارهای  موجود در زمینه مدیریت کتاب‌ها، مقالات و اسناد است که دسته‌بندی و استناد به مقالات را برای کاربران فراهم کرده است. در این پست شما را با نرم‌افزار مندلی (Mendeley) بیشتر آشنا خواهیم کرد .

درشکل زیر نمای کلی از نرم افزار مندلی را مشاهده میکنید.

نرم افزار رفرنس دهی

خوب است بدانید نرم‌افزار  Mendeley  به طور کامل از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند. لذا برای استفاده از مقالاتی که فارسی هستند باید اطلاعات و مطالب را به صورت دستی در نرم‌افزار مذکور وارد نمایید . برای این کار از بخش File گزینه‌ی Add Entry manually  را بازکنید و  اطلاعات مقاله خود را به صورت دستی به نرم‌افزار وارد کنید.

آن دسته از کسانی که قبلا از نرم‌افزارهای دیگری همچون اندنوت  EndNote استفاده می‌کردند نیزمی‌توانند با استفاده از گزینه‌ی Import فایل‌های ذخیره شده خود را در این جا فراخوانی کنند.

کاربران همچنین می‌توانند با استفاده از گزینه‌ی Export از دسته‌بندی، کتابخانه و تغییراتی که ایجاد کرده‌اند برای گرفتن نسخه‌ی پشتیبان مجزا و یا برای استفاده در نرم‌افزارهای هم سو و مشابه همچون EndNote (نرم افزار اندنوت )یک خروجی دریافت نمایند.

پیدا کردن مقالات مشابه

یکی از بهترین و پرکاربرد‌ترین متدهای نرم‌افزار Mendely  را شایدهمین قابلیت پیدا کردن مقالات مشابه دانست. مندلی با داشتن پایگاه داده‌ای قوی می‌تواند شما را در پیدا کردن مقالات مشابه یااری رساند.

روند این کار بسیار آسان است کافی است روی مقاله مورد نظر خود کلیک کنید و با فشردن دکمه‌ی  Related در نرم‌افزار به صورت اتوماتیک جستجو در پایگاه داده، مقالات مشابه را به شما پیشنهاد می‌کند و شما می‌توانید همان جا خلاصه‌ای از این مقاله در نرم‌افزار بررسی و مطالعه کنید. (نکته : حتما باید به اینترنت متصل باشید)

بدست آوردن اطلاعات مقاله

از دیگر امکانات این نرم‌افزار دسترسی به خلاصه و تیترهای هر مقاله در کمترین زمان و بدون باز کردن سند می‌باشد. شما می‌توانید با کلیک کردن بر روی متن سند خود در قسمت کتابخانه، به تمام اطلاعات مقاله از جمله سال چاپ مقاله و نام نشریه‌ای که مقاله را تایید کرده دسترسی پیدا کنید. در قسمت Note نیز می‌توانید یادداشت‌های مورد نظر خود را در مورد مقاله نکته‌ برداری و درج نمایید و در قسمت Content می‌توانید قسمت‌های مختلف مقاله را بببینید و با کلیک کردن بر روی آن، سند مورد نظر خود را مطالعه کنید.

روش های مختلفی برای استفاده از نرم افزار مندلی پیشنهاد شده است در این خصوص جدای از اینکه شما میتوانید برنامه را نصب و از امکانات آن بهره ببرید، میتوانید با نصب افزونه مندلی درمرورگر خود،به اطلاعات و چکیده اسنادی که در دیتا بیس‌های معتبری همچون اسکپوس، ساینس دایرکت و حتی سایت‌هایی مثل آمازون قرار دارد، دسترسی سریع داشته باشید .

mendely مقاله

در این پست سعی شد تا بصورت خلاصه و سریع شما را با نرم‌افزار مندلی آشنا کنیم در پست‌های بعدی سعی خواهیم کرد یک آموزش کامل از این نرم‌افزار را برای شما عزیزان مدون کنیم. در ضمن عزیزانی که قصد آموزش عملی در هر یک از نرم‌افزارهای رفرنس‌دهی را دارند می‌توانند در کارگاه‌های متنوع پژوهشی همانند: EndNote EndNote, Reference, JabRef, JabRef  موسسه آموزشی نوین ثبت نام نمایند.

افزودن یک دیدگاه