موضوع پایان‌نامه

انتخاب-موضوع-پایان-نامه-و-پروپوزال.

آشنایی با مراحل انتخاب موضوع پایان‌نامه

یکی از چالش‌های اصلی تمامی دانشجویان در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری انتخاب موضوع مناسب برای پایان‌نامه می‌باشد. به طور کلی برای انتخاب موضوع پایان‌نامه به شیوه اصولی و صحیح باید ۵ مرحله را طی کنید. همچنین می‌توانید برای انجام این کار از راهنمایی‌های یک استاد راهنما و مشاور استفاده نمایید. در این مقاله قصد داریم تا این مراحل را به طور کامل و جامع مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستید و با این چالش بزرگ مواجه هستید بهتر است جهت دریافت راهنمایی‌های بیشتر در این زمینه ما را تا پایان همراهی نمایید.

مشاوره پایان نامه

مرحله اول انتخاب موضوع پایان نامه: مطالعه اجمالی در زمینه های مورد علاقه

نخستین مرحله جهت انتخاب موضوع پایان‌نامه مطالعه اجمالی در زمینه مورد علاقه می‌باشد. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که یکی از این روش‌ها پرداختن به جستجوی کامل و جامع در پایگاه‌های اینترنتی می‌باشد. روش دیگر مطالعه بخش پیشنهادهایی برای پژوهش‌های بیشتر دیگر پایان‌نامه‌ها می‌باشد که اغلب در فصل آخر نوشته شده‌اند، با مطالعه این فصل از پایان‌نامه‌ها از موضوع‌های بالقوه و مناسب آگاه خواهید شد.(پیشنهاد میکنم این مطلب را هم بخوانید)در رابطه با موضوع‌های مطرح شده بهتر است به مطالعه‌های عمیق‌تر و تحلیلی‌تر بپردازید و زمان بیشتری را جهت انتخاب موضوع پایان‌نامه صرف کنید. برای این منظور می توانید از راهنمایی‌های ارائه شده توسط اساتید و دیگر دانشجویان آگاه و منتقد در رابطه با موضوع های قابل قبول و مطرح شده استفاده نمایید.

مرحله دوم: بررسی نکات مهم هنگام انتخاب موضوع برای پایان نامه

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین مراحل انتخاب موضوع مناسب برای پایان‌نامه علاقه‌مند بودن به موضوع می‌باشد. در هنگام انتخاب موضوع برای پایان‌نامه خود باید توانایی‌ها و امکانات فردی خود همچون قدرت تجزیه و تحلیل، تحلیل آماری و برقراری ارتباط با جامعه مورد تحقیق را در نظر بگیرید. از تکراری نبودن موضوع(میتوانید به سایت www.ithenticate.com که برای درصد تشابه علمی مقالات هست مراجعه کنید) و ارزشمند بودن آن نیز بهتر است اطمینان کامل حاصل کنید. بهتر است موضوع انتخابی شما کاربردی باشد و بتوان آن را به عنوان یک مسئله مطرح کرد. بر اساس مسائل عملی و نظری باید بتوان در رابطه با موضوع انتخابی سؤال یا فرضیه ای تعریف کرد. اجرای پژوهش به صورت عملی باید امکان پذیر باشد و در نهایت امکان ادامه پژوهش‌های بیشتر در زمینه موضوع پایان‌نامه شما وجود داشته باشد.

  • مرحله سوم: تصمیم گیری کلی
  • مرحله چهارم: محدود نمودن دامنه موضوع

مرحله پنجم: مشخص نمودن مسیر

در این مرحله باید روش تحقیق خود، جامعه پژوهش، روش آماری و آزمون‌های مورد استفاده، ابزارهای مورد نیاز جهت جمع‌آوری اطلاعات و روش نمونه گیری مورد نظر خود را مشخص نمایید.در صورت استفاده از پرسشنامه باید نحوه یافتن روایی و اعتبار آن را تعیین کنید. سپس می توانید مراحل عملی کار را اجرا نمایید و گزارش تحقیق جامع و کامل تدوین نمایید. نتایج به دست آمده را همراه با تجزیه و تحلیل نهایی، محدودیت‌ها و مشکلات تحقیق را تدوین نموده و برای پژوهش‌های بعدی پیشنهادهایی ارائه نمایید.

افزودن یک دیدگاه