کتاب دین پژوهی (بررسی رویکردهایی در زمینه دین پژوهی )

خرید کتاب دین پژوهی (بررسی رویکردهایی در زمینه دین پژوهی )

خرید کتاب دین پژوهی (بررسی رویکردهایی در زمینه دین پژوهی )عنوان کتاب: دین پژوهی (بررسی رویکردهایی در زمینه دین پژوهی )

تالیف : دکتر هژیرمهری

انتشارات : موجک

تعداد  صفحات : ۱۲۱

چاپ اول : تابستان ۱۳۹۵

قیمت : ۲۰۰٫۰۰۰ ریال


سخن نویسنده:

دین شناسی، دین پژوهی یا  مطالعات  ادیان،  عنوانی است که تقریبا  از  دهه۶۰ میلادی  به  خصوص در آمریکا  برای اشاره به یک رشته دانشگاهی مستقل در حوزه علوم انسانی Humanities)) بکار می‌رود. پیش از رواج این اصطلاح، عناوینی همچون ادیان همسنجشی یا تطبیقی (Comparative Religion)  نیز بکار برده می‌شدند.

زادگاه این رشته، همانند سایر رشته‌های نوین علوم انسانی اروپاست. مکس مولر (Max Muller) آلمانی کسی بود که اولین کرسی استادی با عنوان ادیان تطبیقی در دانشگاه آکسفورد به افتخار وی افتتاح شد. عنواع اخیر در واقع معادل انگلیسی بود که در قبال اصطلاح آلمانی religionswissenschaft  که معنای لغوی آن علم ادیان (The Science of Religions) است برابر نهاده شده بود. از مکس مولر کتابی با همین عنوان به زبان انگلیسی به جای مانده است که به عنوان نخستین متن کلاسیک این رشته از آن یاد می شود.

یکی از مهمترین نکاتی که درباره این رشته باید مدنظر داشت تفاوت جوهری آن با رشته‌ای همچون الاهیات مسیحی (Theology) یا کلام اسلامی است. رویکرد رشته‌های اخیر به مطالعه پدیده‌های دینی، رویکردی مومنانه ( confessional) یا درون دینی است. به این معنا که تفاسیر، تبیین‌ها، نظریات و روش‌ها همگی در خدمت هدفی واحد قرار می‌گیرند. این هدف شامل:

حمایت از حقانیت دسته ای از گزاره های دینی که با قرائت متکلم یا الاهی‌دان فرضی، یا مکتب کلامی یا الاهیاتی خاص، سازگار است. در مقابل، دسته دیگری از گزاره ها که با قرائت فوق‌الذکر ناسازگار تلقی می‌شوند، با بکارگیری روش‌های مختلف، رد می‌شوند. در مقابل، چنین گفته می‌شودکه دین‌شناسی در تحلیل پدیده‌های دینی نسبت به حقانیت یا بطلان آن‌ها بیطرف بوده و اصولا با رویکردی غیر مودبانه (non-confessional) یا برون دینی منطقاً متفاوت با رویکرد ضد دینی است که هدف آن اثبات باورهای دینی است. به عبارت دیگر، در  این رشته تلاش بر آن است که فارغ از تعصبات دینی و ایمانی و اساساً با رویکردی به تحلیل پدیده‌های دینی در فرهنگ‌های مختلف دست زد. ابطال یا اثبات باورهای دینی و مبانی آن‌ها خارج از حوزه بررسی این دانش قرار می‌گیرد هر چند ممکن است نتایج تحقیق درباه باور یا باورهایی خاص به طور غیر مستقیم منجر به ابطال برداشت مومنانه از آن‌ها باشد.

جهت سفارش خرید کتاب دین پژوهی (بررسی رویکردهایی در زمینه دین پژوهی ) با ما در تماس باشید.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.